DANZIG UND MARIENBURG FUEHRUNGEN / CITY GUIDE IN GDANSK AREA AND TEUTONIC CASTLE IN MALBORK

Trasy turystyczne

Gdańsk

Zapraszam do Gdańska na wycieczkę w czasie, od średniowiecznego miasta hanzeatyckiego przez renesansowy złoty okres po wiek XX.

Trasa wiedzie przez Główne Miasto Drogą Królewską, czyli od obu bram wjazdowych do Bramy Zielonej mijając po drodze Dom Uphagena, Dom Ferberów, Ratusz Głównomiejski i Dwór Artusa ze sławnym Neptunem przed wejściem. Z Zielonego Mostu na Motławie zrobimy zdjęcie Żurawia a potem wejdziemy w urokliwą uliczkę Mariacką i dojdziemy do największego ceglanego kościoła Europy z zegarem astronomicznym i kopią obrazu "Sąd Ostateczny". Idąc dalej ulicą Piwną zatrzymamy się przy Wielkiej Zbrojowni aby skierować się na Stare Miasto. Po drodze można zajrzeć do kościoła św. Mikołaja, czyli Dominikanów, z uratowanym przed sowieckim ogniem barokowym wnętrzem a obok stoi Hala Targowa z XIX wieku z otwartym fundamentem ukazującym wykopaliska. 

Wychodząc z Hali natykamy się na Basztę Jacek, część murów obronnych Głównego Miasta i przeszedłszy na drugą stronę ruchliwej ulicy znajdziemy się na Starym Mieście. Góruje nad nim dawny kościół parafialny pw. Św. Katarzyny, kryjący grób astronoma Heweliusza. Za nim stoi kościół św. Brygidy, ostoja opozycjonistów z lat 80. Vis a vis wejścia do św. Katarzyny wznoszą się masywne mury krzyżackiego Wielkiego Młyna z XIV wieku i Kanał Raduni. A nieco dalej renesansowy Ratusz Staromiejski. Stąd dojście do stoczni zajmie nam około 10 minut. Przechodzimy obok siedziby Solidarności w kierunku Trzech Krzyży, pomnika Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 i bramy nr 2 obok której wyrósł potężny zardzewiały ECS, czyli Europejskie Centrum Solidarności z wystawą Drogi do Wolności, prezentującą przebieg strajku w 1980 roku

THUNLANG
Westerplatte

Westerplatte

Spod Żurawia odpływają na Westerplatte stateczki Żeglugi Gdańskiej oraz dwa historyczne. Rejs w jedną stronę zajmuje ok. 45 minut a na byłym skrawku Polski bronionym w roku 1939 możemy zobaczyć wszystko w godzinę. W drodze po Wiśle mijamy nabrzeża portowe i stoczniowe omawiane przez przewodników na pokładzie.

MALBORK CASTLE

The Teutonic Grand Masters had their seat in Marienburg which at the same time was the administration centre of the Tutonic State in Prussia.

The Malbork Castle is the vastest brick structure in the world. In its history it was subjected to many destructions and changes, although in the medieval times the fortress was never conquered militarily. 

Let me show you the medieval relics of the seat of the Teutonic Order of Our Lady.

Marienburg invites everyone who would like to feel the atmosphere of the medieval monastic knights, learn about their Christian missions, everyday routine under the three vows. 

 

 

Stutthof

Stutthof to pierwszy obóz koncentracyjny założony na terenach okupowanych. Powstał jako obóz pracy dla Polaków z Wolnego Miasta latem 1939. Do obecnego Muzeum najłatwiej dojechać samochodem. Z Gdańska chodzą autobusy, ale trwa to o wiele dłużej.

Stutthof

Frombork – Elbląg

Gdańsk jest dobrym miejscem wypadowym do innych ciekawych zakątków.

Do Elbląga jest 60 km a do Fromborka 80. Elbląg odbudowuje swoją Starówkę, która wygląda pięknie; domki jak modele z czerwonej cegły, urokliwe zaułki i katedra św. Mikołaja z zabytkowymi ołtarzami bocznymi, chrzcielnicą z XIV w. i figurą św. Mikołaja. 

Fromborskie Wzgórze Katedralne jest małym historycznym kompleksem z katedrą w której pochowany jest Kopernik i świetnymi organami. Obok jest muzeum astronoma, jego izba do pracy i obserwatorium astronomiczne z wahadłem Foucaulta.

Kaszuby

Kaszuby

Jeziora kaszubskie zaczynają się 20 km od Gdańska. Jest to piękny teren z jeziorami położonymi wśród wzgórz i lasów. Kartuzy są miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć ze względu na zabytkowy kościół po-kartuski. Kawałek za Kartuzami można zobaczyć Park Miniatur i nawiedzić Matkę Boską Sianowską w Sianowie - jedno z najważniejszych sanktuariów Kaszubów. Jest też ciekawostka w Szymbarku: dom do góry nogami. Obok bunkier paryzantów Gryfa Pomorskiego i chatka Sybiraków. Trochę dalej, bo za Kościerzyną, we Wdzydzach Kiszewskich można obejrzeć skansen z zabytkowymi budowlami z Kaszub, np. drewniany kościół św. Barbary z 1700 roku, przywieziony ze Swornegaci. W każdą niedzielę odprawiana jest tam msza św. o godz. 8:00.

Skontaktuj się ze mną!